Daniel Day-Lewis, oyunculuğa geri mi dönüyor? Söylentilere son verdi

66 yaşındaki Daniel Day-Lewis, uzun bir süredir ekranlardan uzak. Oyuncu 2017’de emeklilik kararı aldığını açıklamış ve o zamandan beri de hiçbir yappımda rol almayarak bu kararının arkasında durmuştu.

Ancak son zamanlarda Oscar ödüllü oyuncunun talibi hızla artıyor. Özellikle de Martin Scorsese gibi yönetmenlerin radarında olan ve emeklilik kararından dönmesi için diller dökülen oyuncunun, yeniden ekranlara döneceğine dair söylentiler hızla yayılmaya başladı.

Ne var ki Hollywood’un yıldız isminden gelen haberler hayranlarını ve onunla çalışmayı bekleyen yönetmenleri pek de mutlu etmeyecek.

Efsanevi tiyatrocu, Paul Thomas Anderson’ın 2017 yapımı Phantom Thread filminde Oscar adaylığını kazandığı bir performans sergiledi ve ardından oyunculuktan tamamen çekildi.

YÖNETMENLERLE BULUŞUNCA DEDİKODULAR ARTTI

Ancak geçen ay Day-Lewis, Jim Sheridan ve Steven Spielberg ile buluştuğu görülünce, oyunculuğa döneceğine dair dedikodular da çoğaldı. Ünlü oyuncuyla birlikte “Sol Ayağım” da dahil olmak üzere üç film çeken Sheridan, Day-Lewis’in Hollywood’a döneceğine dair umutlarını boşa çıkardı:

“İşinin bittiğini söylüyor, ben de onunla konuşmaya devam ediyorum. Onunla yeniden bir şeyler yapmayı çok isterim. Film kamusal alandan özel alana taşındı; uzaktan kumandanız var, onu durdurabilirsiniz. Bu aynı deneyim değil. Daniel’in geri dönüp bir şeyler yaptığını görmek harika olurdu çünkü o çok iyi.”

OSCAR’IN VAZGEÇİLMEZİYDİ

Daniel Day-Lewis, 1989 yılında serebral palsi hastası bir adamı canlandırdığı Sol Ayağım adlı dramayla ilk Akademi Ödülünü kazandı. 1993’te o ve Jim Sheridan, bir Oscar adaylığı daha getiren In The Name Of The Father’da yeniden çalıştı.

Oyuncu, 2007’de Paul Thomas Anderson’ın yönettiği “There Will Be Blood”daki performansıyla yeniden Oscar kazandı. Son Oscar zaferi de Amerika’nın 16. başkanını canlandırdığı, Steven Spielberg’in 2012 yapımı filmi Lincoln ile geldi.

Paul Thomas Anderson ve Day-Lewis, Cristobal Balenciaga’nın hayatından genel anlamda esinlenen, Phantom Thread için yeniden bir araya geldi. Filmin vizyona girmesinden birkaç ay önce ünlü oyuncu, bir sözcü aracılığıyla emekliye ayrılacağını duyurdu.

Açıklamada, “Bu özel bir karardır ve ne kendisi ne de temsilcileri bu konu hakkında daha fazla yorumda bulunmayacak” ifadesine yer verildi.

Daha sonra W ile yapılan bir röportajda, daha önce birçok kez emekli olmak istediğini ve sonunda bu duyuruyu kendi elini zorlamak için yaptığını açıkladı:

“Bir çizgi çizmek istedim. Başka bir projeye geri dönmek istemedim. Hayatım boyunca oyunculuğu nasıl bırakmam gerektiği hakkında konuşup durdum ve bu sefer neden farklı olduğunu bilmiyorum ama bırakma dürtüsü içimde kök saldı ve bu bir zorlamaya dönüştü. Yapmam gereken bir şeydi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x